Недавно черговитй “клієнт” попросив зробити точну копію одного відомого сайту. Цього разу мова йшла про новини, а не, припустимо, сервіс 9gag (було й теке прохання одного разу), але суть від цього не змінилася. І я знову витратив півгодини свого часу, пояснюючи чому це робити не варто. Тому вирішив зробити запис, аби потім просто давати таким клієнтам лінк.

По-перше мені взагалі не подобається завдання “точна копія”. Окрім чисто юридичних заморочок, які через недієвість в Україні авторського права не дуже турбують замовників, є ще й моральні принципи. Так от – з моральної точки зору “точна копія” є не що інше як плагіат. І коли мене просять це зробити, я чую перший тривожний дзвіночок, який означає, що можливо з таким замовником не варто мати справи. Якщо він не усвідомлює (а ще гірше якщо усвідомлює), що так робити не дуже добре – це означає, що в будь-який момент такий замовник може і по відношенню до мене зробити щось недобре. Затримати оплату, або не розрахуватися повністю – та мало що може прийти в голову людині, яка не розрізняє хороше і погане.

По-друге, зазвичай замовники не уявляють наскільки складно зробити “точну копію”. Для цього треба проаналізувати сайт-оригінал до найменших деталей, знати його вздовж і впоперек. Причому не лише в плані відображення інформації, а й реакцію на ті чи інші дії користувача, або адміністратора, внутрішнє “спорядження”. А це все займає неймовірно багато часу. І все одно потім виявиться, що десь щось ви пропустили, бо на момент аналізу якась функція була відсутня або здавалася неважливою, а для замовника саме вона є найбільш помітною. А все інше, що робилося з труднощами і нервами, він взагалі не бачив і не знав що це потрібно. Якщо проводити аналогії, то замовник просить будинок, точно такий як у сусіда, але бачить він тільки фасад і двір, а мені треба знати як зроблено стіни, як проведено комунікації, де газ, де вода ну і все аж до останнього цвяха на горищі.

По-третє я не дуже собі уявляю появу “клона” в тому ж сегменті і фактично для тих же користувачів. Невже замовник не думає, що люди не помітять? І яка про нього буде думка потім? “Не зміг придумати нічого свого, просто передер” – це як мінімум. А я, як виконавець, після цього теж маю жити в нашому маленькому містечку і думати про свою репутацію.

По-п’яте зазвичай замовлення копії сайту означає, що клієнт не розбирається у справі взагалі, він просто хоче ресурс. А це в свою чергу завжди неймовірні труднощі в подальшому спілкувані. Від несприйняття елементарних речей (а чому у нас не така адреса) до глобальних (я теж хочу аби ми гуглі були на першому місці) і пояснювати це все не просто важко, а нереально, якщо людина від самого початку вважає, що їй не треба розбиратися у тому, чого ж вона хоче від сайту.

Шосте – це повна відсутність уяви. Замовник не може собі уявити інший варіант, ніж той, що йому сподобався. Досвід показує, що такі замовники не сприймають попередні макети і пояснення типу “тут буде відеоролик” не повірите, але такі клієнти вимагають зняти справжній відеоролик і поставити його, тобто зробити все “вживу”. А якщо потім виявиться, що це не увійде в остаточну версію сайту, то (УВАГА) – клієнт за це не заплатить. Принаймні більшість так і намагалися зробити.

Сьоме – замовник не довіряє мені як професіоналу. Сайт-приклад він бачить, а мою роботу ще ні. Питання – навіщо тоді взагалі до мене звертатися? Наймай тих, хто робив сайт, який сподобався.

Ось такі причини того, що я НЕ роблю копії сайтів. До речі всі вищенаведені аргументи так і не дійшли до потенційного клієнта і після всього вищесказаного він просто перепитав “Ну але ви можете це зробити?”. Тоді я просто назвав таку суму від якої у нього дуже видовжилося обличчя і він лише пробурмотів “я подумаю” на прощання.

Вам також може сподобатися:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *