Початок: подія з безліччю питань

Голлівуд здається працює з надзвичайно низьким ККД – один дуже хороший фільм за рік. Минулого року це був “Аватар”. Цьогоріч – “Початок”. Рейтинг на IMDB (з яким я цілком згоден) не дасть збрехати. Це мегаподія. Не так уже й часто трапляються блокбастери в яких є не тільки спецефекти, а й питання над якими варто подумати.

Темою фільму стали людські сни з повним набором супутньої психології. Хоч здавалось би ідея лежить на поверхні – скільки всього написано, та й відзнято немало, це перший фільм, що вразив настільки сильно.

За сюжетом певна група людей володіє технологіями й уміннями, що дозволяють втягувати когось у свої сни і таким чином дізнаватися певні секрети. Це звучить дуже дивно і найфантастичнішою є мабуть саме оця ідея “спільного сну”, а все інше – це по суті те, що ми й так знаємо, а вірніше здогадуємося про сновидіння. Перші хвилини, це така собі нарізка малозрозумілих сцен, однак із самого початку у фільмі дуже якісний екшн, тобто дія, увага глядача прикута до екрану і коли здавалось би все стає зовсім незрозумілим в гру вступає новачок, для якого герої все роз’яснюють. Ну а попутно все стає зрозумілим і для нас. І далі події розгортаються все швидше і напруження зростає і зростає, навіть екскурси у минуле головного героя лягають в загальний темпоритм і не заважають сприйняттю загальної картини, а доповнюють її.

Все відбувається у надзвичайних декораціях (сон як же інакше, навіть часом стає дивно, що світ у снах так мало відрізняється від реального, але це теж можна пояснити – у сні жертва повинна думати, що знаходиться в реальності) і лише Лімб, та ще експерименти початківця-архітектора вражають, але вже вони вражають не на жарт. Крім того навіть у здавалось би звичному оточенні є моменти, що підкреслюють нереальність – вишукувати їх теж цікаво.

Найцікавіше ж (окрім слідкувати за перипетіями сюжету) порівнювати свої враження від снів із тим, що говорять герої, наприклад, що час уві сні летить швидше. У стрічці таких моментів величезна кількість. Можливо хтось навіть дізнається багато нового.

Ну і окрема тема – робота підсвідомості. Раз герої уві сні, значить (так вважають психологи) там буде проявлятися підсвідомість. Що це таке ніхто до путя не знає, тому творці фільму не дуже ризикували і зробили цю саму підсвідомість таким собі підвалом, куди люди заганяють те, що не усвідомлюють, а воно звідти вилазить у найнезручніші моменти, іноді навіть може попсувати щось важливе в житті героя.

Також цікавою є ідея про те, що у сні в людини можна не лише вивідати секрети, а і підкинути думку, яку людина потім буде сприймати як свою власну. Звичайно для ефектності тут для цього використовуються всілякі екзотичні декорації і символи, але суть не змінюється. А ще цей сюжетний хід ставить питання: а скільки думок є вашими власними? Адже не секрет, що нас весь час бомбардують найрізноманітнішими “готовими рішеннями”, найбільш відверто це робить реклама, але й ЗМІ не відстають, та навіть тато з мамою з самого дитинства “виховують”. Тож що з того, що ви думаєте, є власне вашим?

Ну, а головне питання не вирізняється оригінальністю (при цьому не втрачаючи актуальності) – як здогадатися реальний навколо світ чи іллюзія (дружно згадуємо “Матрицю”, яка теж стала мегаподією в кіно і теж базувалася навколо цього питання). Звичайно тут все не так просто і справжнє питання трохи глибше, адже суть не в тому, щоб вирізнити іллюзію, а в тому, що ж робити отримавши докази? Чи прийняти їх? Чи спробувати і далі жити, як ніби нічого не сталося? От саме ці моменти і є ключовими. Саме вони формують наше ставлення до світу і відрізняють від інших людей, адже в кожного свій підхід до таких глибоко інтимних речей.

До речі, може здатися, що режисер не закінчив фільм, поставив три крапки, чи навіть знак питання. Але насправді більшість людей цілком однозначно на це питання відповідають і тоді випливає вже справжнє, над яким можливо не всі замислюються – ЧОМУ? От саме про це і варто подумати.

Фільм обов’язковий для перегляду. Бажано в хорошій якості на великому екрані.

1 коментар

Add a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *