Я мало не вперше за кілька років бачу настільки незвичний і настільки якісний проект. Фільм про 9 округ безумовно стане відкриттям року – це незважаючи на конкуренцію з такими брендами як Термінатор та Трансформери, адже вони зняті дуже традиційно. А “9 округ”, чи “район № 9” зроблено абсолютно інакше, і це приковує увагу з перших хвилин, а набридає десь аж в середині фільму, коли власне починається голлівудський екшн із усіма притаманними жанру спецефектами.
Взагалі історія про те, що людина може переродитися в інопланетянина, далеко не нова і у фантастиці обігрувалася багато разів. Але тим значимішим є фільм – творці зуміли подати цю історію оригінально як за зовнішнім оформленням, так і по суті.
Отже, про форму подачі. Уже з трейлера видно, що виокристовується стиль телебачення – подача новин, лайф-сюжетів та інтерв’ю з людьми, які мають до подій безпосереднє відношення. Все це дуже близько знайоме великій кількості глядачів, адже, як не крути, а телевізор хоч іноді дивиться переважна більшість людей. Причому зроблено все на найвищому рівні – напруга зростає буквально з перших хвилин і далі тримає завдяки ефекту присутності, притаманному телерепортажам із гарячих точок. Бездоганний хід. Під кінець фільму це все більше схоже вже не на репортаж, а на журналістське розслідування, і від того цікавість зростає ще більше.
Що ж до суті… На самому початку ми бачимо самовпевненого, дивакуватого чоловіка, родича великого боса із корпорації, трохи схвильованого увагою, у центрі якої він опинився. Через це герой діє дуже показово, і хоч насправді він є професіоналом (про це свідчить знання мови інопланетян та трохи їхньої психології, а також загальної обстановки в 9-му окрузі), відповідальність, яку на нього поклали, для нього трохи завелика, та ще й камера весь учас поряд. Герой робить необережні кроки, і, граючи на публіку, чинить багато дурниць. Такий собі образ придурка-чиновника, офіційного службовця, якому раз у житті випав шанс прославитися. Врешті решт це закінчується тим, чим і мають закінчуватися подібні дії – герой виливає на себе якусь таємничу речовину (як виявилося, інопланетне пальне) і починає перероджуватися на генетичному рівні. Спочатку йому просто погано, потім ліва рука стає схожою на клешню інопланетянина, загалом йому дуже стає дедалі гірше. І лише коли за ним починають полювати спецслужби, коли він опиняється практично на місці інопланетян, відбувається переродження психологічне. Пихатий придурок стає людяним і починає викликати співчуття. Ця метаморфоза цікава в першу чергу тим, що чоловікові треба було втратити все людське, стати іншою істотою, аби стати людиною. Хто тоді ми з вами? Люди?
Залишу вирішувати філософські питання кожному індивідуально, поговоримо краще про фантастику, яка є у фільмі.
Окрім концепції подачі сюжету і психологічної глибини, творці фільму створили дуже оригінальну паралельну реальність – ніби-то на Землю прилетів велетенський космічний корабель і завис не над розвиненим мегаполісом, як у інших фільмах, а над Йоханесбургом у Південній Африці. І висів так 20 років, ставши невід’ємною і звичною для мешканців міста частиною пейзажу. А всі інопланетяни – величезна кількість – жили спочатку поміж людей, а потім їх зігнали в резервацію – власне в округ № 9. До речі тема расизму, вірніше в даному випадку ксенофобії на такому фоні отримала додаткову силу і відтінки, адже Південно-Африканська республіка має дуже непросту в цьому плані історію, причому історію зовсім недавню. Думаю для жителів США та Європи сам район 9 є достатньо незвичним видовищем, на жаль для нашої країни не настільки – особисто я бачив схожі речі в реальності, хоч і без усіляких інопланетян і не в таких масштабах, звичайно. Самі інопланетяни, здається не дуже тим переймалися, за однією з версій, вони були простими трудівниками, які втратили керівництво і тому не мали ані мети, ані стимулів – у цьому їх зробили подібними до комах. Але вони не втратили свої вміння і робили зброю, яка за ефективністю значно перевищувала будь-яку створену людьми. Власне через це вся каша і заварилася – зброя стріляла лише в руках інопланетян, а коли головний герой почав перероджуватися – то й він зміг нею користуватися. Корпорація, яка займалася усіма справами пов’язаними з чужими, вирішила будь-що дізнатися секрет і відкрила героєм полювання.
Щодо видовищ. Попри телевізійну форму подачі цього у фільмі вистачає. Причому переважно у другій частині фільму, коли поступово втрачається інтерес до незвичної форми опису подій. Тут і сама зброя, і погоні, і бойові роботи і космічні технології та інтерфейси комп’ютерів. Усе те, що цінують у видовищній фантастиці, за що авторам щира вдячність – не пошкодували грошей і сил. Тому при всій малобюджетності фільму – “всього” 30 мільйонів доларів (ніщо в порівнянні з іншими блокбастерами) – тут візуальний ряд анітрохи не гірший і захоплює так само, як в тому ж “Термінаторі”, а може навіть і більше, бо там це очікувано, а тут є надзвичайно хорошим доповненням до й так непоганої історії.
Тому моє враження: чудове кіно. Рекомендація – обов’язково дивитися на великому екрані.
p. s. Судячи із закінчення фільму – обов’язково буде продовження, на що чекаю із нетерпінням.