Чергове кіно із Кевіном Спейсі черговий раз мене глибоко вразило при всій своїй видимій простоті і віддаленості від реалій. Ну що може бути далі, ніж життя голлівудських людей? А тим більше життя психоаналітика в Голлівуді? І тим не менше стрічка перетворилася на прості оповідання про життя, глибокі за емоціями та переживаннями, але зрозумілі. І загальний настрій – така світла туга, дуже атмосферно, дуже відчутно, без жодного негативу, що дивина для фільмів, але характерно для Кевіна Спейсі, яким він мені запам’ятався ще з часів “Краси по-американськи” та “Кі-пекс”.
Трохи відступу про Голлівуд взагалі. Цьогоріч це друге кіно зняте ним “про себе”, тобто реальні актори грають реальні історії, що трапилися, або можуть трапитися з ними, з режисерами, з агентами, з іншим навколокіношним людом. Першим було “Одного разу в Голлівуді”. так оте з Робертом де Ніро було значно гіршим, хоч і позиціонувалося як комедія, але сміятися мабуть могли лише ті, хто знає “кухню” – такі “вузькокорпоративні” жарти, коли все зрозуміло лише для тих, хто “в темі”. Загалом мені не сподобалося абсолютно. І тому після перечитування анотації до “Психоаналітика” я трохи побоювався, що буде така ж фігня і навіть відкладав перегляд кілька разів. А тому був надзвичайно приємно вражений, коли все ж подивився.
Можливо і тут були якісь сюжетні ходи і смислові шари, які призначалися лише для “посвячених”, але в цілому стрічка зроблена геть інакше.
Сюжет розгортається навколо психоаналітика у якого не так давно дружина наклала на себе руки, а тому йому невимовно нудно і неприємно і взагалі не хочеться вислуховувати проблеми зірок, які звертаються по допомогу. Аби заглушити біль він написав книгу про щастя і книга ця обіцяє стати бестселером, але самому герою вона противна. Загалом це як примовка про чоботаря без чобіт. І хоч навколишні намагаються допомогти, сам герой нікого не хоче пускати в своє приватне життя. “Я маю реагувати на втрату адекватно, щоб вони не бачили моїх страждань” – ось про що на його думку говорять усі інші. І тому коли до нього потрапляє дівчина, що втратила матір, тобто людина, яка реально потребує допомоги, він не хоче з нею працювати, але врешті решт доводиться.
Власне сам сюжет тут не на першому плані, адже його можна було подати по різному. Всі перипетії можна було зробити навіть бойовиком чи комедією, а вийшов дуже неспішний, дуже світлий життєпис. Настрій фільму, якщо йому піддатися, затягує настільки, що просто пливеш поряд спостерігаючи як інші діють. І коли кіно закінчується вперше за багато фільмів відчувається сум, що довелося розлучитися з героями.
Надзвичайно мене вразили в цій стрічці люди. Можливо це задумка режисера, але немає жодної поганої людини. Жодної. При всій загальній драматичності герої, як головні так і другорядні жодного разу не побажали іншим лиха. Це настільки нетипово для кіно взагалі, що не одразу вкладається в голові. Не можна сказати, що всі добрі, як у дитячих казках, але жодної усвідомленої агресії, як інша планета, де живуть істоти, що лише схожі на людей.
Ну і особливі оплески сценарію. Такий собі первинний хаос із облич, слів, поглядів, дій, поступово трансформується у єдину історію, де кожен шматочок знаходить своє місце, навіть якщо не впливає на картину в цілому, то додає атмосфери і сенсу як задній план.
Дуже раджу до перегляду. Справді фантастичне кіно, дивно, що воно пройшло практично непоміченим, але так часто буває, від цього відкриття стає ще приємнішим.

Вам також може сподобатися:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *